Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Historyczny upał w Polsce. Padł nowy rekord temperatury

Polska może mówić o przełomowym dniu w historii pomiarów meteorologicznych. Według wstępnych danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stacja pomiarowa w Toruniu odnotowała 40,3°C, co oznacza najwyższą temperaturę zarejestrowaną w naszym kraju.

Dotychczasowy rekord wynosił 40,2°C i utrzymywał się od 29 lipca 1921 roku, kiedy taką wartość zanotowano w Prószkowie na Opolszczyźnie. Jeśli najnowszy pomiar zostanie ostatecznie potwierdzony przez specjalistów IMGW, przejdzie do historii jako nowy oficjalny rekord Polski.

Fala ekstremalnych upałów objęła niemal cały kraj. W wielu regionach obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia przed wysoką temperaturą, a synoptycy zwracają uwagę, że niebezpieczne są również bardzo ciepłe noce. Brak wyraźnego ochłodzenia po zachodzie słońca sprawia, że organizm ma ograniczone możliwości regeneracji.

Meteorolodzy przypominają, że podczas tak wysokich temperatur należy unikać długiego przebywania na słońcu, regularnie uzupełniać płyny i szczególnie zadbać o dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. Prognozy wskazują, że gorąca aura utrzyma się jeszcze przez najbliższe dni, a lokalnie mogą pojawić się gwałtowne burze będące efektem nagromadzenia bardzo ciepłego i wilgotnego powietrza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: 9/12 zwycięzców nie jest z "podlasia" Data dodania komentarza: 24.06.2026, 11:14 Źródło komentarza: Młodzi siatkarze z Podlasia wywalczyli awans do finału w Gliwicach Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: No w tym artykule, akurat dobrze napisaliście, że prokorym nie reprezentuje województwa podlaskiego tylko, "podlasie". Cokolwiek to znaczy... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 11:13 Źródło komentarza: 🏛️ Marszałek Województwa Podlaskiego na Konwencie Marszałków w Opolu. O zdrowiu, kolei i przyszłości regionów Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: "Suwalszczyzna na turystycznej mapie Podlasia" Czy was popierdoliło do reszty? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 11:11 Źródło komentarza: 🚌 „Turystyczna Ósemka” wraca na wakacje. Nowa trasa pozwoli odkryć najpiękniejsze zakątki Suwalszczyzny Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Dla mieszkańców podlasia? Czyli mieszkańcy Suwałk nie mogą z tego skorzystać? To po co to w takim razie tu wstawiacie? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 11:10 Źródło komentarza: Mikrodotacje dla mieszkańców Podlasia. Do 7000 zł na lokalne inicjatywy w ramach programu „Podlaskie Lokalnie” Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: Sejny to nie podlasie... Data dodania komentarza: 24.06.2026, 11:08 Źródło komentarza: Zatrzymani w Sejnach. Organizowali nielegalne przekroczenia granicy Autor komentarza: Anonim Treść komentarza: SUper !!!!!!!!! Data dodania komentarza: 18.06.2026, 22:23 Źródło komentarza: MediaBoxy.pl – polska alternatywa dla Google Ads i AdSense zdobywa rynek reklam internetowych
Reklama