Dzięki przyznanym środkom wykonana zostanie termomodernizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Białymstoku. Kwota na ten cel to 11,7 mln zł. Przypomnijmy, że to kolejny obiekt, którego efektywność energetyczna zostanie poprawiona – wcześniej pieniądze na ten cel w wysokości 8,6 mln zł przyznano na modernizację Szkoły Podstawowej nr 43 w Białymstoku.
Powody do radości mają także mieszkańcy Żarnowa i okolic, a to dlatego, że pozytywnie rozpatrzono odwołanie dotyczącego projektu „Innowacyjne OZE dla CKiB w Żarnowie”. Centrum Kultury i Biblioteka Gminy Augustów w Żarnowie otrzyma zatem dofinansowanie - koszt tego przedsięwzięcia to 2 mln zł, a niemal 1,6 mln zł stanowi wsparcie z programu „Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027”.
Także do łomżyńskiego szpitala trafi niemała kwota – będzie to niemal siedemset tysięcy złotych. Pieniądze przekazane przez Zarząd Województwa Podlaskiego dla Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży wraz ze środkami zewnętrznymi pozwolą na realizację czterech różnych działań. Największa suma, bo aż 316 tysięcy zł, przeznaczona będzie na modernizację Pracowni Mammografii. Wykonane zostaną osłony radiologiczne, pomieszczenia dostosowane będą do montażu nowego aparatu, będzie przeprowadzona modernizacja instalacji. To działanie realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 51,1 mln zła, a dofinansowanie z KPO wynosi 45,6 mln zł.
Zostaną także przeprowadzone działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa pracy personelu medycznego, czyli zakup sprzętu ograniczającego obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego oraz środków ochrony przed promieniowaniem jonizującym. Szpital Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży otrzymał na ten cel środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niemal 139 tysięcy zł oraz z budżetu województwa - ponad 137 tysięcy zł.
Kolejne działanie to doposażenie bloku operacyjnego. Dotacja w wysokości 62 000 zł przeznaczona zostanie m.in. na szafy systemowe, meble medyczne czy zegary elektroniczne. To końcowy etap projektu onkologicznego finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy. Ostatnia inwestycja w szpitalu to wyposażenie pracowni endoskopii, czyli wykonanie zabudowy w pomieszczeniach – ona również współfinansowana jest z KPO.

Napisz komentarz
Komentarze