🔥 11 lipca – pamiętamy o ofiarach OUN-UPA
Dzisiejszy piątek, 11 lipca, to Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich z OUN i UPA. Nowe święto państwowe zostało ustanowione przez Sejm, by przypominać o dramatycznych wydarzeniach, które rozegrały się na Kresach Wschodnich II RP.
Kulminacją zbrodni był 11 i 12 lipca 1943 r., gdy Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała około 150 miejscowości, głównie w powiatach: włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Zginęły dziesiątki tysięcy cywilów, głównie kobiety, dzieci i osoby starsze.
⚫ Nowe święto państwowe – pamięć o ludobójstwie
W ustawie zapisano, że w latach 1939–1946 nacjonaliści z OUN, UPA i innych formacji ukraińskich dokonali ludobójstwa na ludności polskiej, głównie w województwach: wołyńskim, tarnopolskim, stanisławowskim, lwowskim, poleskim, a także na terenach obecnych województw lubelskiego i podkarpackiego.
Szacuje się, że w wyniku tej fali zbrodni życie straciło ok. 100 000 Polaków.
Uroczystości w całym kraju
W całej Polsce odbywają się dziś uroczystości upamiętniające ofiary rzezi wołyńskiej. Centralne obchody zaplanowano w Warszawie, ale lokalne wspomnienia organizowane są także w wielu miejscowościach – tam, gdzie żyją rodziny ofiar lub potomkowie mieszkańców Kresów.
To dzień zadumy, wspólnej pamięci i hołdu dla zamordowanych.
🕯️ „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”
Nowe święto ma przypominać o wydarzeniach, które przez dziesięciolecia były przemilczane. Ofiary Zbrodni Wołyńskiej domagają się naszej pamięci – nie zemsty. Dziś oddajemy im hołd i pokazujemy, że historia nie zostanie zapomniana.
Napisz komentarz
Komentarze