Wernisaż otworzyli: Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, oraz prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski, prezes Oddziału Polskiego The Explorers Club i dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego. Goście podkreślali nie tylko naukowy i kulturowy wymiar ekspozycji, ale również aktualność przesłania Heyerdahla o wspólnych korzeniach ludzkości i potrzebie międzynarodowego dialogu.
Dziedzictwo podróżnika i humanisty
Thor Heyerdahl zasłynął dzięki takim wyprawom jak Kon-Tiki (1947), Ra I i II (1969–1970) czy Tigris (1977). Jego ekspedycje, często realizowane na tradycyjnych tratwach lub łodziach z materiałów naturalnych, miały na celu udowodnienie, że już w starożytności możliwe były transoceaniczne kontakty między odległymi cywilizacjami.
Wystawa prezentuje m.in. archiwalne fotografie, repliki łodzi, fragmenty dzienników podróży, filmy dokumentalne oraz pamiątki z wypraw. Nie brakuje także elementów edukacyjnych – informacje o badaniach genetycznych, archeologicznych i etnograficznych, które potwierdzają niektóre z hipotez Heyerdahla.
Most między kulturami
Tytuł wystawy – „Nasze wspólne dziedzictwo” – nawiązuje do idei, którą norweski podróżnik propagował przez całe życie: przekonania, że ludzie na całym świecie łączy więcej, niż dzieli. Dzięki jego pracy naukowej i popularyzatorskiej miliony ludzi na całym świecie zyskały nowe spojrzenie na historię migracji, wymiany kulturowej i wzajemnych wpływów między cywilizacjami.
Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Oddziałem Polskim The Explorers Club oraz Uniwersytetem Warszawskim, a także instytucjami partnerskimi z Norwegii. Jej celem jest nie tylko przypomnienie sylwetki podróżnika, ale również inspiracja do poznawania świata – zarówno w sensie geograficznym, jak i kulturowym.
🕒 Wystawa będzie czynna do końca sierpnia 2025 r.
Zapraszamy do zwiedzania w godzinach otwarcia Muzeum Okręgowego w Suwałkach, przy ul. T. Kościuszki 81. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć z bliska dziedzictwo jednego z największych podróżników XX wieku i odkryć, jak bardzo współczesność może inspirować się przeszłością.
Napisz komentarz
Komentarze